Prechladnutie

Prechladnutie alebo nádcha je vírusové ochorenie horného dýchacieho traktu (nosa a hrdla). Aj keď sa to na prvý pohľad a hlavne pocit nemusí zdať, zvyčajne je neškodná. Chce to len pokoj a čas. Príznaky väčšinou ustúpia v priebehu siedmych až desiatich dní.

Urýchliť dobu liečby može napr. Thymusamin®!

Kto je na vine.

Nádchu spôsobuje množstvo vírusov, ale najčastejšie sú na vine tzv. rinovírusy. Do tela sa dostanú prostredníctvom našich úst, nosa alebo aj očí. Šíria sa vzduchom vo vnútri drobných kvapiek, ktoré produkuje chorý človek pri kašli, kýchaní, rozprávaní. Ďalšou z možností ako sa nakaziť je prostredníctvom infikovaných predmetov ako je príbor, uterák, mobil, kľučka na dverách či hračky u detí. Ak sa po kontakte s kontaminovaným predmetom dotknete očí, úst či vášho nosa, je veľmi pravdepodobné, že sa môžete nakaziť. Podľa výskumov dokážu spomínané rinovírusy prežívať na predmetoch a rukách až tri hodiny.

Ako vírus nádchy spôsobí ochorenie.

V momente, keď vírus zvíťazí nad našim imunitným systémom objavia sa nepríjemné príznaky. Prvá obranná línia tela, ktorá musí byť prekonaná, je hlien produkovaný drobnými žľazami v sliznici nosa a hrdla. Hlien funguje ako pasca pre vniknuté nečistoty, prach, vírusy a baktérie. V prípade, že sa vírusu podarí prejsť cez tento hlien, dostane sa k bunkám do ktorých preniká. Následne začne vo vnútri buniek „dávať rozkazy“ oddielom, ktoré vyrábajú bielkoviny, čím si zabezpečí vlastné rozmnoženie (vznik nových a nových vírusov). Nové vírusy následné atakujú ďalšie bunky, čím sa infekcia rozširuje. Telo sa samozrejme nebude nečinne prizerať. Aktivuje všetky obranné zložky a vojna sa môže začať. Zatiaľ čo prebiehajú tieto voľným okom neviditeľné bitky, navonok sa to odrazí typickými príznakmi.

Aké sú hlavné príznaky.

Čas od kontaktu s infekciou po dobu objavenia sa prvých príznakov (inkubačná doba) trvá v prípade nádchy približne tri dni. Začína sa postupne svrbením v nose a hrdle a dráždením na kýchanie. Postupne pribúda:

  • výrazný vodnatý a hlienovitý výtok z nosovej sliznice
  • sťažené dýchanie a strata čuchu, kvôli opuchu sliznice
  • bolesti hlavy a hrdla
  • suchý kašeľ
  • teplota je zväčša normálna, resp. len mierne zvýšená
Čítajte aj: Chrípkové obdobie? Žiaden problém!
Čo uľahčuje rozvoj prechladnutia.
  1. VEK. Najrizikovejšia skupina sú deti do 6 rokov, zvlášť v kolektívnych zariadeniach ako sú škôlky. Ich imunitný systém sa ešte vyvíja a preto nevie kontakt s infekciou zvládať tak dobre ako telo dospelého človeka. Druhú veľkú skupinu predstavujú starí ľudia, ktorých imunitný systém je naopak oslabený množstvom iných chronických ochorení.
  2. ROČNÉ OBDOBIE. Prechladnúť môže človek v ktoromkoľvek ročnom období, ale najčastejšie je to v chladných mesiacoch jesene a zimy. Nie je to však samotná zima, ktorá je dôvodom zvýšeného výskytu nádchy. Vírusom v tomto období hra do karát tendencia ľudí zhromažďovať sa v teple vnútri budov v spoločnosti množstva ľudí. Recyklovaný vzduch vo vyhrievaných vnútorných priestoroch je zväčša suchý. To vysušuje dýchacie cesty, ktoré sú tak náchylnejšie pre vznik infekcie. Vlhkosť vzduchu je v chladných mesiacoch znížená vo všeobecnosti všade, čo je pre vírusy prechladnutia veľmi dobrá správa.
  3. FAJČENIE. Chronickí fajčiari majú zvýšené riziko vzniku nádchy, ktorá u nich zväčša prebieha búrlivejšie a dlhšie ako u nefajčiarov.
  4. NEDOSTATOK SPÁNKU. Prebdené noci taktiež narúšajú pochody imunitného systému. Spánok je najmä v chorobe dôležitou „činnosťou“, kedy telo regeneruje a naberá nové sily. Počas spánku sa v tele produkujú bielkoviny s názvom cytokíny. Ich úlohou je okrem iného aj boj proti infekcií.
  5. STRES. Počas stresu je negatívne ovplyvňovaný každý kúsok nášho tela. Inak to nebude ani v prípade imunitného systému. Jedným z vysvetlení zvýšeného rizika prechladnutia je vplyv hormónov, ktoré sa počas stresu uvoľňujú. Konkrétne ide o hormón kortizol, ktorý za normálnych okolností pripravuje telo na boj proti nežiaducemu faktoru. Zvýši nám pulz, urýchli dýchanie a dočasne potlačí imunitný systém, ktorý je zodpovedný za vznik zápalovej odpovede v tele. Toto všetko má však svoje hranice. Ak je stres dlhodobý, v tele je permanentne zvýšená hladina kortizolu. Telo si naňho jednoducho zvykne. V tomto bode prestane byť jeho účinok dostatočný a paradoxne sa zápalová odpoveď tela naopak zvýši.
Ako sa z toho čo najrýchlejšie dostať.

Liek na nádchu neexistuje. Existujú len opatrenia, ktoré predchádzajú jej komplikáciám a potláčajú sprievodné príznaky. Hovorí sa neliečená nádcha trvá jeden týždeň a liečená sedem dní.

Nádchu si treba poctivo odležať a dopriať si:
  • dostatok oddychu v teplej posteli
  • zvýšené množstvo tekutín
  • spreje alebo kvapky do nosa proti opuchu sliznice
  • lieky proti bolesti hlavy, prípadne na zníženie horúčky. Znižovanie každej zvýšenej teploty však nie je žiadúce. Horúčka je jeden zo spôsobov, ako sa telo snaží znepríjemniť infekcii život.
  • pravidelné vetranie a zvlhčovanie vzduchu
Preventívne opatrenia, resp. ako byť pred nádchou vždy o krok vpred.

Umývanie rúk. Vírusy sa odstránia predovšetkým mechanickým umývaním rúk, až v druhom rade pôsobením rôznych mydiel. Používanie rôznych antibakteriálnych mydiel vôbec nezaručuje zničenie hlavného pôvodcu nádchy – rinovírusov.

Užívanie rôznych podporných doplnkov. Predovšetkým zinok, vitamín C, výťažky z cesnaku, zázvoru, probiotiká… Existuje množstvo doplnkov, ktoré nie len v sychravom počasí podporia imunitu. Znížia pravdepodobnosť ochorenia, resp. vzniknuté ochorenie prebehne s miernejšími príznakmi. Jedným z nich je Thymusamín®, zvyšuje odolnosť organizmu a urýchľuje rekonvalescenciu pri vírusových ochoreniach.

Pestrá strava, pravidelné cvičenie, minimalizovať stres, pravidelne vetrať sú všetko základne kroky k tomu aby nádcha ťahala vždy za kratší koniec.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár