Zdravie a chren

Zdraviu prospešný chren

Možno vás to prekvapí, ale chren je koreňová rastlina z čeľade kapustovitých. Jeho latinský názov je Armoracia rusticana, v preklade niečo ako “chren vidiecky” či “chren dedinský”.

Chren pochádza pravdepodobne z oblasti mierneho podnebia východnej Európy. Pestoval a kultivoval sa už za čias antiky. V Egypte ho poznali dokonca už okolo roku 1 500 pred Kristom. Podľa gréckej mytológie, kňažka Delfskej veštiarne povedala svojmu patrónovi Apolónovi, že chren je hodný zlata. A mala pravdu. Prečítajte si, čím môže byť chren prospešný pre vás.

Chren sa používa ako korenie, pochutina, no aj ako liek. Obsahuje množstvo účinných, zdraviu prospešných látok, vďaka ktorým má schopnosť optimalizovať trávenie a metabolizmus, prečisťovať krv, čistiť dýchací systém od hlienov a mnohé ďalšie pozitíva pre ľudský organizmus.

Vďaka vysokému zastúpeniu vitamínu C silno podporuje obranyschopnosť organizmu a chráni bunky pred voľnými radikálmi. Chren pri svojich zaoceánskych plavbách využívali aj stredovekí námornici, kvôli jeho schopnosti liečiť skorbut.

Imunita a obranyschopnosť!

V chrene má svoje zastúpenie aj sodík. Až 420 miligramov na 100 gramov. Spolu s draslíkom (246 mg na 100 gramov chrenu) zohrávajú dôležitú úlohu pri transfere vzruchov v nervoch a svaloch, teda pri udržiavaní normálnej nervovej dráždivosti. Oba tieto minerály sa tiež podieľajú na ustáľovaní rovnováhy pH v ľudskom organizme.

Chren je veľmi dôležitý aj kvôli svojmu obsahu vitamínov skupiny B, najmä vitamínu B6. Vitamín B6 hrá významnú úlohu pri raste a vývoji kostry. Je preto veľmi prospešný aj v období tehotenstva. Nedostatok vitamínu B6 sa prejavuje poruchami imunitného systému, problémami s rastom a postihnutím svalov. Vitamíny skupiny B sú veľmi prospešné aj pre udržiavanie psychickej pohody. Spolu so zdravým životným štýlom pomáhajú odbúravať depresie a úzkosti.

Nemenej dôležitý v obsahu tejto koreňovej zeleniny je vitamín D. Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika, teda je základom pre zdravý vývoj kostí a zubov. Nedostatok vitamínu D môže spôsobiť mäknutie kostí a krivicu. Pre zdravý vývoj kostí a zubov vám chren dodá aj vitamín A. Vitamín A je užitočný najmä pre podporu reprodukčného systému. Je veľmi vhodný v období, keď sa snažíte počať bábätko, či potom, v období tehotenstva.

Už v dávnej minulosti ľudoví liečitelia a liečiteľky využívali chren ako účinné antibiotikum. Pravdou je, že chren má minimálne tak dobré antibiotické účinky ako cesnak. Chren je veľmi užitočný aj pri vysokej sedimentácii bielych krviniek, teda pri zápalových stavoch. Pri zápaloch je veľmi účinný tak na vnútorné užitie, ako aj vonkajšie obklady.

Veľkým pozitívom chrenu je tiež fakt, že prečisťuje krv a zbavuje ju nadbytočného, “zlého” cholesterolu. Chren má veľmi charakteristickú “štipľavú” vôňu a len jeho vdychovanie má schopnosť zbaviť horné dýchacie cesty nežiaducich hlienov.

Rada na záver

Určite obľubujete konzumáciu konzervovaného chrenu, no zdraviu prospešný je práve chren čerstvý. Jeho sezónou je najmä jeseň, no v supermarketoch ho dostanete po celý rok. Ak ste záhradkárom a chcete si dopestovať vlastný chren, vhodným obdobím pre jeho vysádzanie je marec, resp. apríl. V lete môžete korene vyťahovať zo zeme podľa potreby a pred nástupom mrazov vytiahnete zvyšné korene a uskladníte ich v debničkách so zeminou alebo rašelinou.

-gg-

P.S. Podporiť imunitu? Thymusamin®!

 

Žiadne komentáre

Odoslať komentár