Peptidy ako recept na dlhovekosť

Peptidy majú centrálne postavenie v rámci všetkých dejov v našom tele. Je preto logické, že sú dôležitou súčasťou každého jedálnička. Niektoré si naše telo samo vytvorí, s niektorými zas potrebuje pomoc zvonku. Isté však je, že sú esenciálne pre tvorbu všetkých tkanív v našom tele. A to nie len v detskom veku.

Tvoriť, upravovať, budovať musí telo neustále. Inakby sme všetky vplyvy vonkajšieho prostredia nedokázali zvládnuť. Vekom sa však spomaľuje celá výroba, ktorá tak postupne nestačí pokrývať zvýšené nároky tela. V istom momente sa jednoducho začne odbúravať viac ako budovať. V konkrétnych prípadoch, je to vráska či šedivý vlas v zrkadle alebo pomalšie zabehnutá „stovka“. Pod drobnohľadom lekára je to zas menšie množstvo svalov či krehkejšie kosti.

 

Prečo starneme.

Dá sa povedať, že starnutie je jedným z hlavných rizikových faktorov rôznych ochorení. Ale čo spôsobuje starnutie? Napriek mnohým teóriám, ani jedna z nich neponúka uspokojivé vysvetlenie. Jedno je však isté. A to, že nepriama úmera – čím viac rokov, tým menej bielkovín v tele je nepopierateľný fakt. Práve to by mohlo byť kameňom úrazu. Nespočetné množstvo úloh, ktoré majú tieto látky na starosti s postupom času viazne.

S pribúdajúcim vekom sa delenie buniek spomaľuje. V konkrétnych číslach to vyzerá približne nasledovne: z pôvodných každých 28 dní sa bunky obnovujú každých 30 až 40 dní (približne od štyridsiatich rokov). Tým sa významne redukuje počet nových buniek, ktoré sú pre udržanie mladistvého vzhľadu nevyhnutné. Počet podporných vlákien v tkanivách – kolagén a elastín začína dokonca klesať už vo veku 25 rokov. Nezanedbateľný je aj vplyv škodlivín z okolia. Ultrafialové žiarenie, voľné radikály taktiež poškodzujú pleť, ktorá stráca elasticitu a výsledkom je pre mnohých strašiak menom vrásky.

 

Recept na dlhovekosť.

Recept na zastavenie starnutia síce neexistuje, no recept ako ho spomaliť nám predkladajú niekoľkoročné výskumy. Postup je pomerne jednoduchý. Dostatok pohybu a vyváženú stravu je potrebné „okoreniť“ príjmom potrebného množstva cenných peptidov. Práve pravidelné dopĺňanie tohto dôležitého stavebného materiálu je dnes jedným z významných krokov k predĺženiu života.

 

Zovňajšok môže predpovedať veľa.

Zdravá pleť, pevné nechty alebo žiarivé vlasy nie sú len symbolmi krásy. Okrem toho, že sa významne podieľajú na tvorbe našej vizáže, častokrát sú to hodnoverné ukazovatele celkového zdravia. K tomu, aby sme si ich udržali čo najdlhšiu dobu v perfektnom stave nepostačí len pleťová voda alebo maska na vlasy. Pomoc musí prísť hlavne zvnútra. Nie nadarmo sa hovorí „sme to, čo jeme“. Vyvážená strava spolu so správnymi doplnkami je cestou k „spomaleniu času“.

Keďže pleť je odrazom nášho metabolizmu, každá zmena sa časom objaví aj v zrkadle. Alergické reakcie, infekcie či nedostatočné okysličovanie tkanív môžu byť vo výsledku pórovitá pleť s ovisnutými kontúrami. Správna zmes aminokyselín a peptidov môže doslova spomaliť starnutie priamo zvnútra. Potvrdzujú to aj viaceré výskumy. Dodávka týchto základných stavebných zložiek posilňuje spojivové tkanivo, ktoré plní prevažne mechanickú (opornú) funkciu tela. Zároveň napomáha vytvárať nové spojivové tkanivo, ktoré je okrem iného esenciálne pre rast pevných vlasov a nechtov.

 

Starnutie to nie je len náš zovňajšok.

Klasickým s vekom súvisiacim ochorením je napríklad osteporóza. Je to ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou krehkosťou kostí. Vyplýva z toho zvýšené riziko zlomenín aj pri minimálnom úraze. Hoci ním častejšie trpia ženy, ani muži nie sú výnimkou. Odporúčania vedúce k prijímaniu suplementov v podobe peptidov sú aj v tomto prípade na mieste. Chrupka a kosti taktiež patria k spojivovým tkanivám, ktoré sa dožadujú dostatočného množstva aminokyselín a peptidov. Opäť raz, aj oni ich potrebujú na výmenu starého za nové. Vyvážená strava hlavne s pribúdajúcim vekom častokrát nestačí pokryť tieto nároky. Tu je na rade pomoc v podobe peptidových doplnkov. Treba si však uvedomiť, že to nebude zo dňa na deň. Takúto podporu ocenia naše kĺby z dlhodobého hľadiska. Netreba preto čakať, kým sa objavia ťažkosti alebo diagnóza potvrdená na papieri.

 

Chránia aj naše srdce.

Peptidy sú zložené z menších molekúl, ktoré nazývame aminokyseliny. Niektoré aminokyseliny ako je napríklad arginín majú priaznivý účinok na obehový systém. Pramení to z toho, že dokážu priaznivo ovplyvňovať hodnoty cholesterolu v našej krvi. Taktiež významne ovplyvňuje pevnosť cievnej steny. Zabezpečuje jej elasticitu, ktorá sa s pribúdajúcim vekom nebezpečne znižuje. Pevná ale zároveň pružná cievna stena je zárukou pre hladký tok krvi. Je to prevencia vytvorenia uzáveru, ktorý sa prejaví ako srdcový infarkt alebo cievna mozgová príhoda.

 

Pomoc pri zranení.

Pri zotavovaní sa po úraze nemusíme zvoliť čisto vyčkávaciu taktiku. Je to opäť jedna zo situácii kedy telo potrebuje budovať a teda zvýšené množstvo peptidov mu príde viac ako vhod. Je evidentné, že vekom oslabené telo sa zraní oveľa jednoduchšie. Bohužiaľ s hojením je to presne naopak. „Urýchľovačom hojenia“ je teda okrem telesného oddychu aj dostatočné množstvo materiálu na opravu.

V závere je potrebné zdôrazniť, že je dôležité konať dopredu a nečakať kým sa ťažkosti objavia. V chorobe telo liečime, ale zdravie je pre mnohých ľudí samozrejmosťou. Aj vtedy by sme však mali telo pravidelne podporovať. Dnes sú jednou z ciest práve výživové doplnky. Strava sa dá totižto v súčasnosti označiť za uspokojujúcu len u malého percenta ľudí.

 

 

 

 

 

 

Žiadne komentáre

Odoslať komentár