Čo s posviatkovými kilami navyše?

Ako si udržať dobré zdravie

Najkrajšie sviatky v roku sú už za nami a mnohí z nás počítajú škody, ktoré na ich zdraví vykonal predvianočný stres, množstvo jedla, sladkostí, sviatočných lahôdok, nedostatok pohybu alebo aj alkohol. Prinajlepšom ste pribrali len pár kilogramov, ale niektorých ich prehrešky dostali až do starostlivosti lekárov. Kým si budete spytovať svedomie, v tomto článku sa dozviete, ako počas sviatkov zhrešiť čo najmenej, aby budúci rok prebehli doslova „bez ujmy na zdraví“.

V televízii vianočné reklamy nájdete už v októbri, v novembri sú už vyzdobené nákupné centrá a v decembri s približujúcim sa Štedrým večerom stres a nákupná horúčka vrcholí. Negatívny vplyv nadmerného vypätia a stresu na psychiku, kardiovaskulárny, tráviaci aj nervový systém je známy, prečo teda každoročne vpadneme do jeho nekonečného kolotoča? Dookola opakované tvrdenia o súčasnom konzumnom svete sme už toľkokrát počuli, no je zrejme načase si spomenúť na Vianoce spred niekoľkých desaťročí, kde ľudí spájala blízkosť a teplo domova a nie nový jabĺčkový telefón alebo tablet. Odpútajte sa od davovej psychózy masívneho predvianočného nakupovania a premyslite si, koľko toho skutočne na sviatky potrebujete.

Nákupy v preplnených centrách

Preplnené nákupné centrá, hromadná doprava, ale aj predvianočné vlaky sú miestom, kde sa pri množstve ľudí jednoducho môžete infikovať virózou, ktorá zasiahne vaše dýchacie cesty alebo tráviaci trakt a zmarí vaše plány na pokojné sviatky s blízkymi. Najlepšou obranou pred týmito vírusovými nákazami je prevencia – vyvážená strava s dostatkom vitamínov, dodržiavanie osobnej hygieny – pravidelné umývanie rúk. Pokiaľ je to čo i len trochu možné, skúste sa preľudneným vlakom a shopping centrám vyhnúť.

Keď sa spomenie „zdravie počas Vianoc“, väčšinu ľudí napadne predovšetkým množstvo tradičných jedál a následky, aké má ich konzumácia na naše telo a koľko kíl zase tento rok priberieme. Vyprážaná ryba, majonéza, kapustnica s údeninou, desať druhov cukroviniek, sviatočné prípitky – všetky tieto prehrešky si radi doprajeme, veď predsa Vianoce sú len raz za rok a nebudeme sa obmedzovať. Na druhý deň väčšinou nasledujú výčitky svedomia a predsavzatia, že od zajtra, od budúceho týždňa alebo v budúcom roku bude všetko inak. 

Sviatočné menu

Existujú však spôsoby, ako si užiť sviatočné dobroty bez toho, aby sme napáchali seriózne škody na svojom zdraví. Skúste pripraviť tradičné jedlá s drobnou obmenou – šalát s jogurtom namiesto majonézy (alebo aspoň časť jogurtu nahraďte majonézou), obmedziť mastné údeniny a zaexperimentovať so zdravšími alternatívami sladkostí – hľadajte recepty s použitím sušeného ovocia, chia semienok, špaldovej, mandľovej a kokosovej múky.

Inou cestou, ktorú môžete zvoliť, je jednoducho si dopriať všetky lákadlá podľa ich tradičných receptúr, ale v rozumnom množstve, presne toľko, aby ste boli sýty a zbytočne sa neprejedať. Nezabudnite, prioritou nie je len počas sviatkov nepribrať, ale osláviť ich v zdraví v kruhu rodiny bez podráždeného pankreasu alebo žlčníka. Zároveň je potrebné v našich predsavzatiach nájsť zdravú rovnováhu a stanoviť si realistické ciele – sviatky si treba predsa užiť a nenaháňať sa úzkostlivo za každou kalóriou.

Firemné oslavy

Sviatočné stretnutia, predvianočné firemné oslavy a aj silvestrovské a novoročné oslavy sa nezaobídu bez prípitkov. Nanešťastie, mnohí nevedia množstvo alkoholu správne odhadnúť a potom sú nútení znášať dôsledky jeho neuváženej konzumácie – nevoľnosť či bolesti hlavy. Aj ľudia, ktorí majú dlhodobý problém s nadmernou konzumáciou alkoholu a taktiež abstinujúci bývalí alkoholici majú počas sviatkov vyššiu šancu relapsu alkoholových excesov. Ak sa nachádzate vy alebo niekto z vašich blízkych v tejto rizikovej skupine, vyhľadávajte tie spoločenské udalosti a stretnutia, kde sa alkohol nebude podávať vôbec – toto platí nielen počas Vianoc a Silvestra, ale počas celého roka.

Aj keď sú Vianoce považované za sviatky pokoja, nie všetkým z nás je dopriate ich prežiť idylicky ako z predvianočnej reklamy či romantického filmu. Život bohužiaľ prináša rôzne zvraty a pocit z nenaplnenia našej predstavy o Vianociach ako z poviedky o šťastnej rodine mnohým prináša pocity skľúčenosti či úzkosti. Nežeňme sa zbytočne za dokonalosťou.

Každý človek a každá rodina prežíva aj horšie časy

Ak vaše sviatky boli tento rok smutné, chaotické alebo pracovné, nenechajte sa tým prevalcovať. Je taktiež štatisticky potvrdené, že ak chronicky trpíte psychickými problémami, práve obdobie okolo Vianoc môže váš stav zhoršiť – v tom prípade neváhajte vyhľadať odborníka. Bývajú k dispozícii aj počas sviatkov.

To, ako sa po sviatkoch cítite po fyzickej ale aj psychickej stránke do značnej miery ovplyvňuje aj množstvo pohybu, ktoré ste si dopriali počas voľných dní. Aj leňošenie na gauči pri stromčeku v kruhu blízkych má svoje čaro, ale „papučová kultúra“ trvajúca niekoľko dní nášmu organizmu určite neprospieva.

Už krátka prechádzka na čerstvom vzduchu vyzdobeným mestom alebo výlet do prírody povzbudí trávenie, rozhýbe svaly, osvieži myseľ a pomôže spáliť zopár extra kalórií. S ničím to však netreba preháňať! Mnohí využijú sviatočné dni na výlet do hôr s rodinou či priateľmi – ak nie ste skúsený bežkár či lyžiar, vyhýbajte sa náročným trasám a v žiadnom prípade sa nenechajte k heroickým výkonom „vyhecovať“ kamarátmi či kalíškom alkoholu.

Ak ste počas posledných Vianoc alebo silvestrovských osláv porušili zásady racionálnej životosprávy, nezúfajte. Máte celý rok na to, aby ste robili malé krôčiky k tomu, aby sa vaše telo aj duch dostal do lepšej kondície. Veríme, že niektoré z našich rád si osvojíte a Vianoce 2017 budú pre vás krajšími a najmä zdravšími.

 

 

 

Žiadne komentáre

Odoslať komentár