Chôdza je pre zdravie viac, ako si myslíme!

Je to jeden z najlepších spôsobov zlepšenia fyzickej kondície a zdravia celkovo pre človeka. Pohyb je nenáročný, bezpečný, takmer nevyvíjajú nátlak na pohybový aparát a je dostupný drvivej väčšine ľudí a efektne sa približuje k viac aktívnemu a intenzívnemu kardio tréningu. Chôdzu je teda dobré zaradiť ako dôležitú súčasť, do svojho denného režimu.

  • Je dobrá pre srdce, pľúca a krvný obeh
  • Pomáha znížiť telesnú váhu
  • Zvyšuje a formuje svalový tonus dolnej časti tela
  • Zvyšuje pevnosť kostí dolnej časti tela

Chôdzu môžeme využiť veľmi jednoducho, pohodlne a rôznorodo. Môžeme sa ísť poprechádzať po parku, na potulky lesom, vybrať sa na turistiku do hôr. V prípade nepriaznivého počasia môžeme využiť chôdzu aj v interiéri, prevažne sú k dispozícii vo fitnesscentrách bežecké pásy. Chôdzu takisto môžeme využiť pri ceste do práce, na nákupy alebo aj v domácnosti pri rôznych činnostiach.

Pravidelné cvičenie posilňuje svaly, kosti a kĺby, čo znižuje riziko prípadných zranení, vrátane zlomenín. Chôdza takisto zlepšuje náladu, pomáha vyrovnávať sa s depresiou a úzkosťou.

Kráčaním v optimálnom tempe rozvíjate rovnako ako srdcový sval, tak aj pľúca. Je dokázané, že čím viac ľudia využívajú práve chôdzu, tým klesá percento úmrtnosti, v akomkoľvek veku. Okrem toho je to aj ideálny spôsob, ako zhodiť váhu. Už po 1,6 km chôdze viete spáliť do 100 kalórií.

Ako správne využiť chôdzu

Odporúča sa rýchla chôdza aspoň 30 minút denne — najčastejšie, ako sa bude dať. Avšak fyzickú kondíciu zlepšíte hoci aj dennou 10 minútovou energickou chôdzou, tzv. powerwalkingom. Optimálnu rýchlosť nie je ťažké určiť: je to maximálna rýchlosť, pri ktorej je možné rozprávať, nezadychčiavajúc sa popri tom.

Typická a hlavná chyba pri zrýchlení chôdze je prílišné natiahnutie dĺžky kroku. Zbytočne tak vytvoríme nátlak na koleno a členky a zaťažujeme tým aj svalstvo v oblasti predkolenia. Vašou úlohou je len robiť obvyklé kroky, ale rýchlejším tempom. Hlavné úsilie pri chôdzi vynakladá práve svalstvo na zadnej strane nôh, preto sa snažte, ako najviac to bude možné sa odrážať od zeme s chodidlom a holennou časťou.

Ako kráčať k úspechu

Ako si postupne zvyknete na chôdzu, zvyšujte jej intenzitu, napríklad natiahnutím dĺžky trasy alebo si vyberte náročnejší terén. Ak chcete dlhšie udržať svaly v napätí, nie je nevyhnutne ísť dlhšie alebo rýchlejšie ako zvyčajne. Stačí začať kráčať do kopca, po zvýšenom chodníku, po schodoch alebo dokonca aj po mäkšom povrchu, napríklad ako je voľný piesok alebo sneh.

Je pravda, že taká chôdza po nerovnomernom povrchu zvyšuje riziko zranení, a to najmä vyvrtnutie alebo natiahnutie členka. Preto je nesmierne dôležité mať na sebe stabilnú a pevnú obuv. Zvoľte si radšej pevné, kožené topánky s vysokým pokrytím k členku. Ak pôjdete na pešiu turistiku s batohom, mal by mať mäkký popruh s nastaviteľnou dĺžkou. Na batohu by mal byť ešte popruh, ktorý sa upevňuje na páse trupu a zvyšuje stabilitu.

Kĺby a chrupavky majú svoj vlastný metabolizmus a požiadavky na výživu!

Chrupavka je veľmi pevná a zároveň krehká!

Chrupavka nemá svoje vlastné cievne zásobenie, preto je prekrvenie a mikrocirkulácia okolia kĺbov veľmi dôležitá.

Chrupavka sa vyživuje pohybom a jemným „stláčaním“.

Chondramin® je biologicky aktívna výživa z aminokyselín, vitamínov a minerálov priamo určená pre chrupavku!

Zdravá chrupavka je základ pre zdravé kĺby a chrbticu. Chondramin® vyživuje všetky väzivá, kĺby a pokožku ľudského organizmu.

Vasalamin® zlepšuje prekrvenie okolia kĺbov a zlepšuje kvalitu žíl, tepien a kapilár v ľudskom tele.

Živiny a kyslík sa tak dostávajú ku kĺbovému púzdru, z ktorého je vyživovaná chrupavka pomocou vnútrokĺbovej tekutiny.

Jedzte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály.

Nordic walking

Tento čoraz populárnejší štýl chôdze sa po prvý raz objavil v Škandinávii. V podstate ide o chôdzu, pri ktorej využívate dve vysoké palice, s ktorými sa odrážate od zeme. Technika je tá istá, ako pri lyžovaní alebo na eliptickom trenažéri: ruky sa pohybujú v opačnom smere ako nohy.

Palice nás nútia naťahovať dĺžku krokov a súčasne popri tom silnejšie napínať celú vrchnú polovicu tela. Poskytujú rovnomernú a intenzívnejšiu záťaž s vyšším výdajom a spaľovaním kalórií. Súčasne nám palice dodávajú oporu, čo zároveň aj znižuje nápor na pohybový aparát kolenných a bedrových kĺbov.

Krokomer

Keď sa spýtate: Pomôže mi tento jednoduchý prístroj udržiavať moju formu a kondíciu? Odpoveď znie: A ešte ako! Neustálym sledovaním krokov tak máte pod kontrolou svoju aktivitu, jej úroveň, prejdenú vzdialenosť, množstvo spálených kalórií (niektoré modely automaticky vykonávajú príslušné výpočty). Nielen že vám to umožní správne a včas si nastaviť záťaž, ale vás samotných nastaví na dosiahnutie úspechu.

Koľko krokov je potrebné spraviť v priebehu jedného dňa? Lekári odporúčajú 10 000 — približne 8 km. Väčšinu z nich spravíte popri každodenných povinnostiach, ale treba k nim pridať ešte minimálne 30 minút chôdze v rámci samostatného samozlepšovania sa.

Technika chôdze na bežiacom páse v štyroch krokoch

  1. Postavte sa na pás, vystrite sa, prirodzene zdvihnite hlavu a bradu. Napnite hrudník. Môžete sa pridržiavať zábradlia pre stabilitu, ale ho nestláčajte.
  1. Naštartujte trenažér na pomalej rýchlosti. Pri chôdzi došľapujte na pätu a odrážajte sa špičkou, prenášajúc vpred druhú nohu. S ľahko pokrčenými rukami v lakťoch pracujte v protipohybe s nohami.
  1. Postupne zvyšujte rýchlosť na prístroji. Dýchanie musí byť pravidelné a plynulé, ale nie natoľko intenzívne, aby to vadilo pri rozhovore. V prípade priveľkej záťaže je nutné spomaliť.
  1. Ku koncu tréningu postupne znižujte rýchlosť, prejdite pomaly do prechádzkového tempa. Po dobu 5 minút na páse sa už iba ochladzujte.

 

Chôdza je pohyb, ktorý má vplyv na celý organizmus.

Zvyšuje odolnosť proti infekciám, zlepšuje náladu a zvládanie stresu, sexuálne funkcie, pohyb čriev a kardiovaskulárny systém.

Mnoho ľudí zomiera na ochorenia z nedostatku pohybu zbytočne. Stačí sa len rezko poprechádzať, sám alebo s blízkym človekom, s palicami alebo bez nich. Prechádzať sa len tak, pre radosť a zlepšiť si svoje zdravie a predĺžiť si svoj život.

Chôdza je úžasná v tom, že nemá žiadne obmedzenia a môže ju robiť hocikto a hocikde. Chôdza posilňuje nielen srdce, ale postupne sa namáha až 90% svalov, vrátane brucha, rúk a chrbta. Chôdze je ideálna prevencia pred infarktom, vysokým krvným tlakom, cukrovkou či oslabenou imunitou, je veľmi užitočná pre ľudí s ochoreniami kĺbov, chrbtice či osteoporózou.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár