Ako zvládnuť letné horúčavy.

S letom prichádzajú aj letné horúčavy! Niekto zvláda vysoké teploty ľahšie, iný môže mať problémy. Čo robiť, aby sme si leto naozaj užili a zároveň podporili naše zdravie? Je určite dôležité starať sa o správny pitný režim a jesť tzv. „ľahšiu stravu“. Mali by sme piť denne aspoň 3 litre tekutín, ale súčasne treba brať do úvahy prípadné diagnózy ako sú kardiovaskulárne, obličkové alebo metabolické ochorenia. Nezabúdajme, že tekutiny sú aj v potravinách ako ovocie, zelenina alebo polievky.

Najvhodnejšími tekutinami na uhasenie smädu sú voda, bylinkové a ovocné čaje, minerálne vody a zriedené ovocné šťavy. Nečakajte na smäd, je už varovným signálom dehydratácie. Pite priebežne počas dňa. Keď cítite smäd, znamená to, že nie sú pokryté potreby organizmu a hrozí dehydratácia a prehriatie organizmu.

Ovocné nápoje neodporúčame, pretože majú pomerne vysoký obsah jednoduchých cukrov, čo zvyšuje ich kalorickú hodnotu a tiež vylučovanie vody z organizmu. Pri výbere minerálnych vôd na základe zloženia je potrebné zohľadniť prípadné chronické ochorenia a priebežne minerálne vody obmieňať. Obmedzte pitie kávy, ktorá má dehydratačný účinok, prípadne ju konzumujte s nealkoholickým nápojom, aby sa strata tekutín kompenzovala.

Ako sa správne v lete stravovať a ako vyberať potraviny?
Strava by mala byť v letných mesiacoch ľahšie stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, ale súčasne musí poskytovať dostatok výživných látok.
Vhodným stravovaním uľahčujete prácu svojmu žalúdku, črevám a posilňujete svoju imunitu.
Zložením by mala byť strava vyvážená a pestrá, s dostatkom celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov, hydiny, rýb a zemiakov. Mala by obsahovať dostatok ovocia a zeleniny (najmä sezónnej), ktorá okrem tekutín obsahuje množstvo cenných výživových zložiek, ako sú vitamíny a minerály, enzýmy, či vlákninu, vitamíny A ,C a E.

Vitamín A sa nachádza napr. v mrkve, paradajkách, malinách, marhuliach, masle či rybách. Vitamín C v ovocí ako čierne ríbezle, jahody, maliny alebo černice, či v zelenine ako paprika, karfiol, kel, kaleráb alebo paradajky. Vitamín E je v rastlinných tukoch a olejoch, zelenine, orechoch, či obilných klíčkoch. Veľmi účinným antioxidantom je tiež lykopén, ktorý nájdeme v paradajkách alebo v červenom melóne.

Vysoké teploty vedú v lete k zvýšeným stratám vody z organizmu najmä potením, čo je spojené aj so stratou minerálov. Straty tekutín a minerálnych látok je potrebné nahrádzať správnym pitným režimom a konzumáciou vyváženej stravy. Mali by sme uprednostniť varenie, dusenie, pečenie pri spracovaní potravín pred vyprážaním a fritovaním.

U detí je potrebné klásť osobitný dôraz na pitný režim, nakoľko u nich oveľa ľahšie vznikne dehydratácia. Takisto treba obmedziť nadmerný príjem sladkostí a nahradiť ho zeleninou a ovocím.

U starších ľudí treba myslieť na vekom potlačený pocit smädu, z čoho vyplýva, že starší ľudia musia cielene myslieť na dostatočný príjem tekutín a obmedzenú chuť do jedla.Starší ľudia majú aj pomalší metabolizmus a aj ich fyzická aktivita nie je taká veľká, čiže ich nároky na stravu a tekutiny sú predsa len nižšie ako u ostatných.

Konzumáciou niektorých potravín viete svoj organizmus trochu schladiť, ak si dáte napríklad kúsok melónu, cmar, studené mlieko alebo citronádu.
Žiadne komentáre

Odoslať komentár