Psychológia jesene alebo ako na jesennú melanchóliu?

S nástupom chladnejších dní môže psychiku prestúpiť emocionálna kríza. V najkrajšom období roka prichádza k mnohým ženám jesenná melanchólia. I keď táto téma nie je v plnej miere viazaná k nežnému pohlaviu. Žena jednoducho nesie celý rok na svojich pleciach bremeno rodinných, vzťahových a aj pracovných problémov, čo vedie k emocionálnej únave. A hormonálne zmeny, ženská emocionalita a citlivosť vytvárajú ideálne podmienky pre melanchóliu až depresiu.
V čom spočíva príčina jesennej melanchólie a ako si udržať dobrú náladu?

Mať stále dobrú náladu je samozrejme nemožné. Človek žije akoby medzi dvoma pólmi, kde sa veľmi rýchlo plus mení na mínus. Je to normálne, ale keď má človek zlú náladu častejšie ako sa usmieva, znamená to, že je čas venovať pozornosť svojim emóciám.

Každý deň života je plný rôznych udalostí. A len od psychiky človeka a jeho postoja k nim závisí, či mu tieto udalosti pokazia náladu alebo nie. Je dôležité naučiť sa pozitívne vnímať všetko, čo v živote prichádza. Jednoducho brať situácie ako príležitosť, pre svoj rast alebo rozvoj.
Môžete sa pozrieť na seba z iného pohľadu a zasmiať sa nad absurdnosťou svojej situácie a práve vtedy sa vám uľaví na duši.

Ošpliechalo vás prechádzajúce auto vodou z mláky? Aké nepríjemné! Môžete vysloviť mnoho nelichotivých prívlastkov na adresu vodiča, môžete sa rozčúliť, ale môžete sa tiež pozrieť na seba z iného pohľadu a zasmiať sa nad absurdnosťou celej situácie. A pravdepodobne sa vám uľaví na duši.

Takýchto prípadov je veľa, ale z každej zdanlivo beznádejnej situácie sa dá dostať s myšlienkami nesúcimi tvorivý potenciál a dobrou náladou.

Čo ovplyvňuje náladu človeka? Aj tá najprostejšia maličkosť môže byť príčinou emocionálneho vzletu. Ale dobrá nálada môže tiež rovnako rýchlo vyprchať. Príčin jej náhlej zmeny je veľmi veľa. Takže, ak sa zrazu objaví pocit, že sa nálada rýchlo zhoršuje, tento psychologický problém je potrebné neodkladne riešiť a nečakať, kým negatívne emócie prevládnu.

Zlá nálada nie je dôvodom na to, aby ste sa uzavreli pred svojimi blízkymi, naopak, kvalita dobrej nálady často závisí od komunikácie. A preto je vhodné čo najčastejšie si pozývať domov hostí alebo sa s niekym stretnúť, priateľskú pomoc predsa zatiaľ nikto nezrušil. Veľmi dôležité je vždy ovládať svoje emócie.

Ak nechcete nikoho vidieť, nie je to nutné. Stačí, že sa s niekým porozprávate po telefóne alebo si vylejete svoje negatívne emócie na papier. Pohľad z iného uhla vám umožní uvidieť určité veci inak.

Pravdepodobne sa mnohí pristihli pri myšlienke, že sa mimovoľne usmievajú, keď sa ocitnú v rozkvitnutej záhrade. Je to tým, že tam nie sú čierne farby. Takže vždy, keď od rána nemáte náladu, skúste si vybrať na nadchádzajúci deň oblečenie v jasných farbách.

Psychológia víkendu: zabudnite na diétu a darujte si radosť

Neteší vás dlho očakávaný víkend? Možno by ste mali zrušiť naplánované generálne upratovanie, uvariť obed ešte večer predtým, a deň voľna zasvätiť tomu, čo vám dokáže priniesť radosť.

V prvom rade by ste sa mali dobre vyspať, pohovieť si ráno v posteli. Voňavé levanduľové vrecko pod vankúšom, šálka horúcej čokolády, dobrá kniha, to je skvelý scenár na víkendové ráno.

Potom je dobré venovať sa svojej kráse a spraviť si doma wellness procedúry. Ale samozrejme, ak je to možné, oveľa príjemnejšie je relaxovať v šikovných rukách špecialistu v salóne krásy.

Odporúča sa zorganizovať si na víkend kultúrny program. Podľa svojich preferencií si môžete vybrať kino, výstavu výtvarného umenia, divadlo alebo koncert. Podstatné je získať maximálne pozitívne emócie.

Aby ste si zlepšili náladu, je dovolené na jeden deň zabudnúť na diétu. Akokoľvek je to smutné, no jedlo je najlepším antidepresívom. Preto sa niekedy vyplatí zájsť si do reštaurácie a zjesť tam svoj obľúbený zákusok či steak. A netreba si vyčítať túto slabosť, odľahčovací deň si môžete spraviť aj zajtra.

Skvelý spôsob, ako si udržať dobrú náladu, je zaviesť si zošit a zapisovať doň všetky radostné  a zábavné životné udalosti, ktoré vám svojho času priniesli pozitívne emócie. A keď vás ovládne smútok, tieto zápisy budú skutočným spasením, stačí si ich jednoducho otvoriť a prečítať.

Ale čo robiť, ak k vám zlá nálada prišla v práci?

Na pracovisku predsa nie je možnosť ísť do kina alebo si posedieť vo veselej spoločnosti. Psychológia radosti na pracovisku, to je skvelé riešenie problému. Pomôže vám čerstvý vzduch z otvoreného okna a príjemné vône. Najlepšie sa na tento účel hodia citrusové éterické oleje.

Čítajte aj: Ako zvýšiť hladinu hormónov radosti?

Môžete si spraviť masáž hlavy. Stačí si jednoducho prečesať vlasy pred zrkadlom a pritom nezabudnúť usmievať sa svojmu odrazu v ňom. Vhodné je pridať k tomu ľahkú masáž prstov rúk a energické  trenie dlaní.

Faktory zabezpečujúce krásu emócií v rôznom veku ženy

Psychológia ženy sa mení s jej vekom a tie veci, ktorým sa tešila v dvadsiatich rokoch, jej nemusia zlepšiť náladu v štyridsiatke. Každý vek má svoje vlastné efektívne spôsoby ako nájsť harmóniu v živote a získať pozitívne emócie.

Psychológia ženy definuje hlavné faktory, ktoré pozitívne ovplyvňujú náladu v rôznych obdobiach jej života:
Do 25 rokov:
  • hodiny tanca alebo aerobiku
  • večierky s priateľmi, výlety do prírody;
  • komunikácia s mladými ľuďmi, výber životného partnera;
  • získanie nového krásneho oblečenia; denná komunikácia s priateľmi;
  • počúvanie obľúbených hudobných skladieb;
Od 25 do 35 rokov:
  • vzťah s milovaným človekom;
  • komunikácia s deťmi;
  • aktívna zábava pre celú rodinu;
  • zmena zovňajšku;
  • cestovanie do zahraničia;
  • šoférovanie;
  • posedenie v kaviarni alebo v reštaurácii.
Po 45 rokoch:
  • návštevy priateľov, prijímanie hostí doma;
  • prechádzky na čerstvom vzduchu;
  • starostlivosť o domáce zvieratá;
  • obľúbený televízny program alebo seriál;
  • vyšívanie a pletenie;
  • práca v záhrade.

Odporúča sa vytvoriť si svoj vlastný zoznam činností, ktoré dokážu zlepšiť náladu. A keď sa zdá, že niečo nejde tak, ako by malo, môžete urobiť niečo príjemné z tohto zoznamu, a možno sa psychické problémy nebudú zdať až také veľké.

Fyzická aktivita je jedným zo spôsobov, ako sa dá zlepšiť nálada v každom veku. A preto ráno, najmä ak nie je nálada celkom ružová, je vhodné spraviť niekoľko cvikov. Spočiatku chýba chuť, ale ku koncu cvičenia pocítite taký príliv energie a síl, že sa u vás objaví túžba zopakovať si to aj zajtra.

Čítajte aj: Tancujte, znížite tak riziko srdcovo-cievnych ochorení.                                                    Čítajte aj: Tajomstvo dlhovekosti modrých zón.

Psychológia ženy hovorí, že ak má čo robiť, baví ju to a vie sa tešiť z každého dňa, tak len veľmi zriedka pociťuje príliv negatívnych emócií. Je dôležité milovať život a seba samého v tomto živote a potom každý prežitý deň bude prinášať radosť a dobrú náladu.
Žiadne komentáre

Odoslať komentár