Bolesti kĺbov: vhodná diéta!

Najrozšírenejšie ochorenia pohybového aparátu sú artritída a osteoporóza. Riziko týchto ochorení silno stúpa s pribúdajúcim vekom. Ich rozvoj však môžeme ovplyvniť už v mladom veku.

Pre udržanie dobrého stavu kostí a kĺbov je potrebné zaistiť im už od raného veku náležitú výživu s dostatkom vitamínov, minerálnych látok a želatíny. To sa týka najmä tých, ktorí svoj pohybový aparát zaťažujú športom, namáhavou prácou či nadmernou telesnou hmotnosťou.

Osteoartritída je najčastejším ochorením kĺbov, ktoré postihuje približne 12 % celkovej populácie a viac, než 50 % ľudí vo veku nad 65 rokov. Postihuje najmä nosné kĺby (kolenné a bedrové), nezriedka medzistavcové kĺby chrbtice, no aj ostatné kĺby. Ochorenie často vedie k deštrukcii chrupavky a k rozvoju bolestivého zápalového ochorenia kĺbov a kĺbového puzdra.

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré sa v prvom rade prejavuje zápalom a bolestivosťou kĺbov. Postihuje asi 1 % populácie a prejavuje sa už v mladosti. Základom liečby tohto ochorenia je úprava nerovnováhy imunitného systému.

Osteoporóza, teda rednutie kostí, je metabolická kostná choroba. Prejavuje sa rednutím kostného tkaniva. Pri osteoporóze dochádza k úbytku vápnika a iných minerálov, čo sa prejavuje bolesťami chrbtice, náchylnosťou na lámavosť kostí, zmenšením telesnej výšky, zníženou pohyblivosťou a vytvorením hrbu. Osteoporóza je častá najmä vo vyššom veku. Postihuje takmer 50 % žien vo veku nad 55 rokov a mužov nad 65.

Myslite na svoje kosti a kĺby včas

Ideálny čas pre prevenciu ochorení pohybového ústrojenstva je obdobie dospievania. Vtedy kosti dorastajú do „dospelej“ dĺžky. Najdôležitejším stavebným prvkom kostí je vápnik, ktorého nedostatok v mladom veku pociťujeme najmä na „staré kolená“.

Najlepším zdrojom vápnika je mlieko a mliečne výrobky. Vápnik obsahujú tiež sardinky, mak, strukoviny, listová zelenina, orechy a ovsené vločky. Pre účinné vstrebávanie vápnika je vhodná tiež pohybová aktivita, horčík a vitamín D. Tiež kolagén, ktorý je nemenej dôležitý pre naše kĺby.

Ako prevencia ochorení kĺbov a chrupaviek je vhodná želatína, ktorá je kvalitným zdrojom bielkovín pre stavbu kolagénu. Želatína je obsiahnutá v zvieracích kožiach, v chrupavkách a v spojivových tkanivách. Nájdeme ju v potravinách, ako je huspenina, tlačenka či gumení medvedíkovia.

Pri zápalových kĺbových ochoreniach sa veľa diskutuje o tom, či ich vhodná diéta môže ovplyvniť. Uvádza sa, že niektoré potraviny môžu byť nápomocné. Napríklad esenciálne mastné kyseliny omega-3, obsiahnuté v mäse tučných rýb (losos, makrela, sardinky), a omega-6, ktoré nájdeme najmä v rastlinných olejoch lisovaných zo semien (napr. slnečnicový olej).

Telo využíva esenciálne mastné kyseliny k produkcii chemických látok, ktoré pomáhajú potláčať zápalový proces a tak pravdepodobne pomáhajú aj pri liečbe artritídy. Nie všetkým ale tieto mastné kyseliny pomáhajú. Preto sa odporúča zaradiť ich do jedálnička, a keď si všimneme pozitívne zmeny, pokračovať v ich užívaní. V každom prípade je potrebné jesť aj veľa zeleniny a ovocia, ktoré zmierňuje zápalové procesy, a preto by mali byť súčasťou každého jedálnička.

Niektoré druhy potravín môžu tiež artritídu zhoršovať. Potrebné je najmä obmedziť príjem sladkostí. Je dokázané, že vysoká hladina glukózy v krvi zápaly zhoršuje. Vyhýbať sa treba tiež rozvareným, pripáleným či vyprážaným jedlám. Ak si všimnete, že vám táto alebo iná strava skutočne zhoršuje váš zdravotný stav, vyraďte ju z jedálnička.

Kĺby a chrupavky majú svoj vlastný metabolizmus a požiadavky na výživu!

Chrupavka je veľmi pevná a zároveň krehká!

Chrupavka nemá svoje vlastné cievne zásobenie, preto je prekrvenie a mikrocirkulácia okolia kĺbov veľmi dôležitá.

Chrupavka sa vyživuje pohybom a jemným „stláčaním“.

Chondramin® je biologicky aktívna výživa z aminokyselín, vitamínov a minerálov priamo určená pre chrupavku!

Zdravá chrupavka je základ pre zdravé kĺby a chrbticu. Chondramin® vyživuje všetky väzivá, kĺby a pokožku ľudského organizmu.

Vasalamin® zlepšuje prekrvenie okolia kĺbov a zlepšuje kvalitu žíl, tepien a kapilár v ľudskom tele.

Živiny a kyslík sa tak dostávajú ku kĺbovému púzdru, z ktorého je vyživovaná chrupavka pomocou vnútrokĺbovej tekutiny.

Vyvážená stravu obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály pre kĺby a chrupavky.

Odporúčanie pri problémoch s pohybovým aparátom

Ak trpíte nadváhou, bezpodmienečne schudnite. Uvedomte si, že len 15-kilogramová nadváha pre vás predstavuje 4-krát väčšie zaťaženie pre kĺby, ako pri normálnej váhe. Aj mierne zníženie váhy vašim kĺbom pomôže. Ak trpíte artritídou a nemôžete byť fyzicky tak aktívni ako predtým, obmedzte energetický príjem potravy na optimum.

Zmeňte stravovacie návyky

Jedzte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály. Pomôžete si tým tiež udržať zdravú telesnú hmotnosť, prípadne znížiť nadváhu. Obmedzte príjem tučných potravín a sladkostí. Jedzte dostatok ovocia a zeleniny. Už sa to stáva akýmsi klišé, no ovocie a zelenina sú pre naše zdravie naozaj nevyhnutné.

Prospešné sú tiež ryby a hydinové mäso. Výživa by mala obsahovať predovšetkým dostatok vitamínov C, E, A a D, kolágenových peptidov a aminokyselín stimulujúcich tvorbu kolagénu. Nutný je dostatočný príjem kvalitných bielkovín, najlepšie rastlinného pôvodu. Nezabúdajte ani na správny pitný režim. V závislosti od telesnej hmotnosti je potrebné denne vypiť 2 až 3 litre tekutín, najlepšie čistej vody.

Venujte čas pohybovým aktivitám

Pri chorobách pohybového ústrojenstva je zo všetkých pohybových aktivít najvhodnejšie plávanie, prípadne cvičenie v bazéne (hydroterapia). Voda nadľahčuje telo a postihnuté končatiny sa môžu pohybovať ľahšie, než na vzduchu. Dôležité je, že kĺby a kosti sa vo vode tak nenamáhajú, ako pri cvičení na vzduchu. Tiež jazda na stacionárnom bicykli a cielené rehabilitačné cvičenie má pre kĺby veľký význam.

Záverom

Štatistiky uvádzajú, že v Európe trpí niektorou z foriem artritídy viac, než 100 miliónov ľudí. Problémy s artritídou sú bolestivé a výrazne znižujú kvalitu života prakticky všetkých pacientov. Artritída sa pritom radí medzi tzv. civilizačné ochorenia – teda choroby, ktoré sú spojené s moderným, nezdravým spôsobom života a s nezdravým stravovaním. Myslite na to skôr, ako začnete mať problémy s kĺbmi aj vy.

 

Obsah článku bol prevzatý a voľne preložený do slovenčiny zo stránky svet-potravin.cz.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár