Nedovoľte svojmu ,,mozgu”, aby mazal vaše spomienky.

Nedovoľte svojmu ,,mozgu” aby zostarol a zabúdal.
Výpadky pamäte, každodenné situácie, s ktorými bojujete pomerne často. Zabudnuté kľúče, zoznam nákupu, meno starého známeho. A spomeniete si, čo ste robili, pred pár dňami? To všetko je náročné pátranie v pamäti. Váš mozog postupne starne, nefunguje, tak ako by mal. Je vôbec možné, tento proces zvrátiť? Samozrejme, že je to možné, všetko závisí, len na vás. Ako teda prinútiť váš mozog, aby prestal používať slovíčko ,,zabudol som“?

Ide o tzv. miernu kognitívnu poruchu (krátkodobej pamäte), stav kedy si uvedomujete, že zabúdate. Podľa vedeckých výskumov staroba začína, už v 27roku života, práve v tomto veku, začínajú vaše mentálne schopnosti slabnúť. Objem mozgovej kôry sa zmenšuje po 50-ke, asi o 0,3% ročne. Pre starnúci mozog platí ,,to, čo sa dá robiť s telom, dá sa robiť aj s mysľou“. Pasívny životný štýl, nervové bunky oslabuje a ničí. Odborníci prišli na to, ako svoj mozog udržať, v čo najlepšej kondícii, aj v pokročilom veku.

Neurobik (The Mind Gym)

Mentálny tréning, duševná gymnastika je permanentná stimuláciu mozgu, na nové podnety. Zamestnanie mysle riešením scrabble, šachu, hlavolamov, krížoviek, skladaním puzzle, prinúti vašu myseľ k analytickému mysleniu a vyššiemu výkonu. Mozog vyžaduje časté zmeny, poznávanie nových miest, spoločenský život, zapojenie do záujmových činností. Neznáša stereotyp preto mu nedovoľte, aby sa začal nudiť. „Mať dobrú myseľ nestačí, hlavné je používať ju“, Descartes.

Sociálny kontakt

V priebehu sociálnej interakcie s druhými ľuďmi, dochádza k aktivácií množstva okruhov, ktoré podmieňujú cítenie človeka, úsudok, empatiu, predvídanie. Preto je veľmi dôležité, žiť spoločenským životom, ktorý núti mozog, byť neustále pripravený poskytovať informácie.

Strava, spánok, stres

Táto trojica je zásadná, pre udržanie nervovej činnosti v kondícií. Najnovšie výskumy potvrdili, že začiatok dňa bez raňajok, nie len, že spomaľuje metabolizmus, ale postupne poškodzuje i váš mozog. Po rannom prebudení je hladný, keď mu nedoprajete raňajky, vaša hladina cukru v krvi je nízka a nemá odkiaľ čerpať energiu.

Významný vplyv, pre zvýšenie a udržanie jeho funkcie, majú omega 3 mastné kyseliny. Vysokým obsahom disponujú ( ľanové a dyňové semienka, avokádo, olivy, olivový olej, ryby).

Pri dlhodobom spánkovom deficite, dochádza k degenerácii mozgových buniek. Spánková fáza je pre regenerácia a odpočinok mozgu zásadná. V priebehu spánku, telo vyrába nové mozgové bunky, preto si doprajte 7-8 hodín odpočinku.

Pôsobením stresu sa zvyšujú hladiny hormónov, noradrenalín, adrenalín a hlavne hladina kortizolu. Čím je jeho hladina v krvi vyššia, zhoršuje sa ukladanie informácií, kapacita mozgu sa zmenšuje a dochádza k degradácii mozgových buniek.

Usmievajte sa na svet, je dokázané, že smiech zvyšuje hladiny hormónov šťastia, ktoré chránia, váš mozog, pred civilizačnými ochoreniami, ako Alzheimer a demencia.

Zrejme ste pochopili, prečo má váš životný štýl, kľúčovú úlohu pre udržanie vašej pamäti v stálej kondícií, a to v každom veku. Správne zvolenou stravou, tréningom vášho mozgu a aktívnym životom, zabudnete používať slovíčko ,,zabudol som“.

Čítajte aj: Peptidy ako cesta k lepšej pamäťovej výkonnosti

 

 

 

Žiadne komentáre

Odoslať komentár