Keď dýchanie stojí veľa síl

CHRONICKÁ OBŠTRUKČNÁ CHOROBA PĽÚC.

Predstavuje názov pre skupinu ochorení, ktorých spoločným znakom je problém s vydychovaním vzduchu. Rozložme si tento názov na drobné. Slovo „obštrukčná“ znamená, že v rozvoji tohto ochorenia vznikajú v dýchacích cestách prekážky. Výsledkom je zúženie dýchacích ciest. Slovo „chronická“ znamená, že ochorenie nebude vznikať zo dňa na deň. Naopak je to dlhoročný proces a problém s dýchaním sa v priebehu rokov pomaly zhoršuje. Rozvoj ochorenia je častokrát zákerný a pacientom dlhodobo nepovšimnutý. Príchod k lekárovi je v mnohých prípadoch v štádiu, kedy sú pľúcne funkcie značne obmedzené. Zlá správa je, že zničené tkanivo už nie je možné opraviť. Je to definitívny proces.

Aký je osud vzduchu v našom tele.

Vdýchnutý vzduch putuje cez nosohltan, hrtan a priedušnicu do pľúc cez rúrkovité orgány – priedušky. Vo vnútri pľúc sa tieto dve veľké rúrky rozdeľujú na množstvo menších. Celé vetvenie pripomína vetvenie konárov stromu. Vznikajú menšie priedušky a ešte menšie priedušničky. Na konci tohto zložitého vetvenia sú polguľovité vačky – pľúcne mechúriky. Ich tenká stena je obklopená množstvom drobných ciev. Kyslík vo vdychovanom vzduchu prechádza do krvi v týchto cievach a je odnášaný ku každej bunke nášho tela. V rovnakom čase putuje opačným smerom oxid uhličitý ako odpadový produkt metabolizmu.

V celom tomto životne dôležitom procese sa naše pľúca spoliehajú na pružnosť steny bronchiálneho stromu a pľúcnych mechúrikov. Je to mechanizmus, ktorý dáva tomuto systému schopnosť vytlačiť vzduch z dýchacích ciest počas vydychovania.

Prečo nevládzem dýchať.

Počas chronického vdychovania škodlivín sú naše pľúca neustále dráždené a zápal, ktorý v nich vzniká ničí dôležité elastické vlákna. Okrem toho chronický zápal spôsobuje opuch sliznice v dýchacích cestách a hromadenie hustého hlienu ako ďalšej prekážky. Chronická obštrukčná choroba spôsobí stratu elasticity tkanív, čo vo výsledku spôsobí viaznutie určitého množstva vzduchu v dýchacích cestách. Jednoducho povedané – chronická obštrukčná choroba nedovolí pacientovi vydýchnuť. V tele sa zdržiavajú odpadové produkty a kyslík ma problém prebojovať sa cez zúžené priestory.

Hlavné príčiny vzniku ochorenia.
  • Hlavnou príčinou tohto ochorenia vo vyspelých krajinách je fajčenie. Rizikové je hlavne dlhoročné pravidelné fajčenie, či už aktívne alebo pasívne. Cigaretový dym obsahuje viac ako sedem tisíc chemických látok, z ktorých väčšina naše pľúca vôbec nepoteší.
  • Znečistené prostredie. Dlhodobé vystavenie škodlivinám v znečistenom ovzduší je ďalší obrovský rizikový faktor. Množstvo priemyselných odvetví môžeme zaradiť do kategórie rizikové vzhľadom k rozvoju chronickej obštrukčnej choroby. Patrí sem napríklad práca v baniach, prach a pary vznikajúce pri zváraní, práca v bavlnenom textilnom priemysle, v poľnohospodárstve…
  • U malého počtu pacientov s touto diagnózou je príčinou genetika. Ide predovšetkým o chýbanie ochranných enzýmov, ktoré bránia poškodzovaniu pľúc.
Neprehliadnite príznaky v začiatkoch ochorenia.

Začiatočné príznaky ochorenia ako je skrátenie dychurýchlejšie unavenie sú častokrát pre pacienta nenápadné a nevšimne si ich. Nebezpečne to odďaľuje začiatok liečby a možné spomalenie ochorenia. Neskôr sa pridáva pretrvávajúci kašeľ s vykašliavaním hlienov. Ďalšou zradou pre fajčiara je fakt, že ho častokrát považujú za obyčajný „fajčiarsky kašeľ“ a nepripisujú mu väčší význam. resp. potrebu vyhľadať odbornú pomoc. Pokiaľ kašeľ pretrváva viac ako tri mesiace v roku a opakuje sa dva a viac rokov po sebe, je čas spozornieť.

Dýchavičnosť sa s rozvojom ochorenia postupne zhoršuje. Postupne sa zmenšuje diaľka, ktorú človek prejde bez zadýchania sa. V pokročilom štádiu sa problémy s dychom objavujú nie len počas námahy, ale človek má pocit nedostatku vzduchu aj v pokoji. Aj obyčajne prezliekanie sa môže byť pre človeka v pokročilom štádiu ako odbehnutie maratónu.

Príznaky sa väčšinou zhoršujú v zimnom období. Pacienti sú náchylnejší na vznik infekcie dýchacích ciest, ktoré navyše prebiehajú ťažšie a zdĺhavejšie.

Kroky, ktoré začatý proces môžu spomaliť.

Neexistuje liečba, ktorá by definitívne vyliečila chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Lieky, ktoré pacienti užívajú sú určené na zmiernenie príznakov, uľahčenie dýchania a spomalenie celého procesu ničenia tohto vzácneho tkaniva. Vo všeobecnosti sú to liečiva, ktoré rozširujú dýchacie cesty. Je to beh na dlhé trate, obyčajne na celý zvyšok života.

Ako sami môžeme šetriť a chrániť tento životne dôležitý poklad v našom hrudníku ?

  • V prípade, že fajčíte je najvyšší čas prestať. Rovnako rizikové je aj pasívne fajčenie. Vyhýbanie sa zafajčeným priestorom by malo byť hlavne pre pacienta s diagnózou obštrukčnej choroby pľúc samozrejmosťou.
  • Zmena pracovného prostredia. Zaprášený, znečistený vzduch rôznymi výparmi a chemikáliami je pre naše pľúca taktiež klinec do rakvy. Keďže nie každý ma to šťastie pracovať v horskom vzduchu, minimálna prevencia by mali byť ochranné pomôcky v podobe filtrov a masiek.
  • Užívanie doplnkou výživy so zameraním na priedušky a pľúca, ako je napr. Bronchalamin®.

Pravidelné cvičenie. Pre pacienta, ktorý sa zadýchava to nie je veľmi reálna predstava, avšak pravidelné cvičenie posilní dýchacie svaly.

REFERENCIA: VÁCLAVOV PRÍBEH: …vo veľmi ťažkom stave ho odviezla záchranka do nemocnice, ležal na Iske na kyslíku a lekári naozaj robili, čo len mohli, skúšali rôzne antibiotiká a my sme si mysleli, že už to sú posledné jeho dni, avšak zabojoval a prežil, preniesli ho na Áro, znovu na kyslíku, odtiaľ na Zobor, stále na kyslíku … diagnóza CHOCHP, hrozilo zadusenie počas spánku, spával zle a posediačky, dostal dýchací prístroj … že lepšie to už nebude. Vtedy som mu priniesla citamín Bronchalamin z BioCitia.sk a po užití prvej dávky začal kľudnejšie spávať, nedusil sa a prestal používať dýchací prístroj … teraz takmer po roku užívania Bronchalaminu lekárka vyhlásila, že sa stal zázrak a Václav je zdravý   (ostatné referencie – tu)

 

Žiadne komentáre

Odoslať komentár