Chrípka nie je prechladnutie

Chrípka a prechladnutie sa od seba zásadne líšia.

Chrípkové ochorenie na človeka doľahne väčšinou z plného zdravia a už od prvého dňa sa prejavuje vysokou horúčkou, zimnicou, výraznou bolesťou hrdla, hlavy, svalov a kĺbov. Nádcha či kašeľ prichádzajú neskôr. Chorého najskôr páli v krku, pridružia sa problémy s prehĺtaním, až potom sa zvykne objaviť aj suchý kašeľ. Všetky príznaky sa stupňujú do dvoch až piatich dní. Rizikom pri chrípke sú komplikácie, ktoré môžu viesť až k ťažkému zápalu pľúc, priedušiek, uší a podobne.

Chrípkové ochorenie by sme rozhodne nemali podceňovať. Je staré ako ľudstvo samo. Chrípku po prvýkrát zaznamenal Hippokrates v roku 412 pred našim letopočtom. Prvá zdokumentovaná vlna pandémie však bola až v roku 1580. Vtedy postihla viac ako 90 percent populácie.

V minulom storočí sa vyskytli štyri hlavné chrípkové epidémie: španielska chrípka, ázijská chrípka, hongkongská chrípka a prasacia chrípka. Španielska chrípka, najničivejšia chrípková pandémia, ktorá decimovala ľudstvo v roku 1918, je známa tým, že zabila milióny mladých ľudí.

Vírusy chrípky sú schopné zmutovať za jeden jediný deň tak, ako ľudia počas miliónov rokov. Každý rok vedci identifikujú tri alebo štyri nové kmene, ale pravdepodobne viaceré zostanú neidentifikované.

Ochranné rúška na tvár nie sú veľmi účinnou ochranou proti vírusu chrípky, pretože netvoria utesnenie okolo tváre. Intenzívna letecká doprava prenos a šírenie chrípkových ochorení len výrazne zrýchlila. Väčšina úmrtí súvisiacich s chrípkou nastáva až z dôvodu následného bakteriálneho zápalu pľúc a chrípkových komplikácií.

Na chrípku neexistuje nič lepšie, než ju naozaj poctivo vyležať, zostať v pokoji v posteli, prijímať dostatočné množstvo tekutín, znižovať horúčku a ak sa po troch až piatich dňoch zjavne necítite lepšie, ihneď navštíviť lekára, aby posúdil váš zdravotný stav. Nezabudnite, že ak chrípku podchytíte do 48 hodín od prvých príznakov, liečba bude kratšia a vy sa budete cítiť lepšie oveľa skôr.

Hoci je už dnes vo svete celkom slušná osveta o tom, prečo antibiotiká chrípku neliečia, ešte stále je dosť ľudí, ktorí si na chrípku antibiotiká pýtajú. Antibiotiká však liečia baktérie, nie vírusy, ktoré sú zodpovedné za infekciu chrípky. Lekár by vám preto rozhodne nemal antibiotiká predpísať.

Ak ste už chorí, tak okrem pokoja na lôžku a vlastnej liečby, je dôležité ochrániť ostatných členov rodiny alebo okolia pred nákazou. Pamätajte, že tak, ako môžete nakaziť okolie ešte pred prepuknutím prvých príznakov, tak isto v sebe nosíte vírusy ešte dva týždne po ústupe choroby.

Mali by ste zabudnúť na prácu, vychádzky z domu a medzi ľudí vôbec, spolu so zvyškom rodiny dbať na prísne hygienické opatrenia ako – umývať si často ruky dezinfekciou po celý deň, pravidelne čistiť miesta ako kľučky na dverách, tlačítka na svietidlách, ovládačoch, telefóne, počítači, atď., nedotýkať sa, nebozkávať a nedýchať na blízkych, zdržiavať sa v inej miestnosti, nespať v spoločnej miestnosti – jednoducho celkovo si držať odstup.

Dom či byt a všetky miestnosti pravidelne a často vetrať (najlepšie je urobiť raz za hodinku až dve prievan na cca. 5 minút). Takisto je dôležité meniť oblečenie a hlavne posteľné prádlo, ktoré perieme vždy na vysokých stupňoch.

 

 

Žiadne komentáre

Odoslať komentár