6 mýtov o bolestiach kĺbov a artróze!

Osteoartróza (OA) je najčastejšia forma artrózy. Dochádza pri nej k postupnému opotrebúvaniu a štiepeniu chrupavky, ktorá má za úlohu chrániť kĺbové plochy.

Typicky prichádza ochorenie s vysokým vekom alebo je neskorým následkom úrazu. Osteoartróza postihuje 12% populácie. Toto degeneratívne ochorenie kĺbov sa väčšinou vyvíja v priebehu niekoľkých rokov. Príznaky sú bolesť a citlivosť kĺbu, stuhnutosť a obmedzenie rozsahu pohybu. Pacienti trpiaci artrózou popisujú aj pocit trenia v kĺbe počas pohybu. Bolesť sa zhoršuje po záťaži, pohybom a jej závažnosť sa mení od pacienta k pacientovi.

Príčiny a rizikové faktory vzniku osteoartrózy
Výskum zatiaľ neodhalil, prečo sa u niekoho vyvinie počas života artróza a u niekoho nie. Príčiny vzniku tiež nie sú úplne známe. Vedci skúmajú vplyv nasledujúcich troch faktorov na vznik ochorenia:

  • Genetická informácia
  • Ochorenia a úrazy počas života človeka
  • Obezita a iné poruchy výživy
Rizikové faktory pre vznik artrózy zahŕňajú:
  • Vek – riziko vzniku osteoartrózy sa zvyšuje s vekom
  • Pohlavie – artróza je všeobecne častejšia u žien než u mužov
  • Telesná hmotnosť – nadváha spôsobuje zvýšenú záťaž na kĺby a tým zhoršuje opotrebúvanie a štiepenie kĺbnej chrupavky
  • Typ zamestnania – zamestnania, pri ktorých človek zaťažuje kĺby opakovanými pohybmi alebo zdvíhaním ťažkých predmetov, môžu viesť k preťaženiu kĺbu, úrazu a následnému vzniku artrózy

 

Mýty a fakty

Medzi ľuďmi sú rozšírené mnohé nesprávne informácie týkajúce sa artrotickej bolesti kĺbov a jej liečby.

1. mýtus – Každá bolesť kĺbov znamená artrózu.
Fakt: Mnoho iných ochorení spôsobuje bolesti v oblasti kĺbov: zápal šliach (tendonitída), burzitída, poranenie mäkkých tkanív. Vyšetrenie reumatológom vedie k správnej diagnóze a liečbe.

2. mýtus – Daždivé a sychravé počasie zhoršuje bolesť spôsobenú artrózou
Fakt: Aj keď mnohí veria, že pobolievanie kolena alebo prstov dokáže predpovedať prichádzajúci dážď, neexistuje pre to žiadny vedecký dôkaz.

3. mýtus – Keď vás trápi artróza, prestaňte s fyzickou námahou.
Fakt: Pravidelné a primerané cvičenie naopak zlepšuje priebeh choroby. Kĺby postihnuté artrózou síce potrebujú častejšie prestávky počas cvičenia, ale je dôležité snažiť sa zachovať si svalovú silu a rozsah pohybu. Váš ošetrujúci lekár vám môže odporučiť vhodné cviky, ktoré budú šetrné k vašim kĺbom.

4. mýtus – Hrozienka namočené v rume, grepfruit a baklažán a ďalšie ľuľkovité rastliny sú prírodnými liekmi pôsobiacimi proti artróze
Fakt: Zmeny v stravovaní nemajú žiadny preukázaný efekt na priebeh ochorenia. Kauzálna (príčinná) liečba artrózy neexistuje. Medikácia a zmena životního štýlu zmierňujú príznaky a dovoľujú pacientovi viesť aktívny život.

5. mýtus – Teplo uľaví bolesti viac ako ľad
Fakt: Teplo aj chlad majú účinok na bolesť kĺbov pri artróze. Ľadový obklad pred spaním pomôže zmierniť zápal kĺbu, ktorý vznikol v dôsledku celodenných aktivít. Ráno zase pomôže stuhnutým kĺbom a svalom teplo.

6. mýtus – Všetkým pacientom trpiacim artrózou pomáha glukozamín a podobné prípravky
Fact: Glokozamín sa ukázal byť účinný u istej skupiny pacientov trpiacich osteoartrózou. Stimuluje regeneráciu a rast opotrebovanej chrupavky. Pacientom radíme, aby glukozamín užívali počas 3 mesiacov spolu s chondroitín-sulfátom. Ak sa u nich prejaví zlepšenie stavu, odporúčame v liečbe pokračovať aj naďalej. Ak k zmene stavu počas troch mesiacov nedôjde, ďalšie pokračovanie bude zbytočným mrhaním peňazí.

Individualizovaná liečba

Diagnóza osteoartrózy neznamená koniec aktívneho života. Cieľ terapie je pomôcť pacientovi naučiť sa zvládať bolesť po všetkých stránkach a zvýšiť alebo zachovať jeho pohyblivosť a svalovú silu.

Žiadne komentáre

Odoslať komentár